Yorgunluğun Tanımı ve Yorgunluk Şekilleri

Yorgunluğun Tanımı ve Yorgunluk Şekilleri

Yorgunluk Nedir?

Yorgunluk, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, “çalışma ya da değişik nedenlerle bireyin ruhsal ve bedensel etkinlikler açısından verimlilik düzeyinin azalması” şeklinde açıklanmaktadır. Ana Britannica Ansiklopedisinde ise bu açıklama biraz daha geniş şekilde alınmakta ve yorgunluk, “aşırı ölçüde hareket ettikten ya da güç harcadıktan sonra ortaya çıkan yetersizlik ve güçsüzlük hali” olarak tanım­lanmaktadır. Türkçemizde yorgunluk, bitkinlik ve tükenme gibi karşılıklar bulmuştur. İngilizcede ise yorgunluk karşılığı birçok terimle karşılaşılmaktadır; fatigue, tiredness, vveariness, exhaustion, debility, languor, faintness, lethargy.

 

Yorgunluk Şekilleri

  • Patolojik yorgunluk, ciddi bir organik sorunun erken belirtisi olabilir.
  • Fizyolojik yorgunluk, sağlıklı bireylerde kaslardan kana bırakılan artık ürünlere bağlı olabilir.
  • Psikolojik yorgunluk, duygusal çatışmalar, kaygı ve sıkıntıya (tekdüze yaşam ve iş tarzına) bağlı olabilir.

 

A.B.D.’de Boston’da yapılan bir araştırmada yorgunluk yakınmalarıyla başvuranların %20 sinde nedenin psikolojik olduğu saptanmıştır. Dr.Thompson hastalarının önemli bir kısmının ne sosyal ne de ekonomik sorununun bulunmadığı ancak kısa çalışma saatleri nedeniyle işlerinden sıkıldıklarını ve bunun yorgunluk olarak belirdiğini gözlemiştir.

Hollanda’da çalışanlar arasında yapılan bir araştırmada her 5 kişiden birisinin psikolojik olarak fizyolojik-yorgunluk-nediryorgunluk hissettiği saptanmıştır. Hollanda Bilimsel Araştırma Kurumu ve Maastricht Üniversitesinin yürüttüğü araştırmada, 45 iş kolunda ve yaklaşık 12 bin kişiyi kapsayan çalışmaya göre, iş ortamının özelliği yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında en önemli etken olarak bulunmuştur. İşverenin davranışlarındaki olumsuzluklar, beklentilerin yüksek oluşu, iş arkadaşlarının anlayışsızlığı, kuralların belirsizliği, yönetime katılamama, destek hizmetlerinin olmaması ve dengesiz ücret politikası rahatsızlığın ortaya çıkış riskini arttırmaktadır.

Psikolojik yorgunluk bir süre sonra fiziksel yorgunluğa yol açabilmektedir. Beslenme ve uyku düzeni bozulmakta, iş verimi azalmakta ve dolayısıyla durum kronik bir hal alabilmektedir. Bunun sonucu olarak sorunun kaynağını tanımlayamayan ve algılayamayan işveren verimsiz kişiyi işten çıkarabilmektedir. Burada bir çözüm yolu bulmak mümkündür. Hatayı sürekli olarak karşı tarafta arama anlayışı yerine yönetime katılma biçiminin geliştirilmesi ile sorunların çözülebileceği vurgulanmaktadır.

Ancak sizin yorgunluk olarak baktığınız şey tükenmişlik sendromu da olabilir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bkz. Tükenmişlik Sendromu Nedir?

 

Belirtiler

Yorgunluk fiziksel çalışmaya, psikolojik strese ve uykusuzluğa karşı organizmanın normal ve önemli bir cevabıdır. Yorgunluğun bazı psikolojik ve fizyolojik düzensizliklerde özel olmayan bir belirti şeklinde karşımıza çıktığını görebiliriz. Hastalıklara bağlı (patolojik) yorgunluklar ise normal yollarla, yani uygun dinlenme, stres etkenlerinin ortadan kaldırılması ve beslenmeyle ortadan kaldırılamamaktadır. Bu durumda tıbbi yöntemlerle yorgunluğun nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.

Yorgunlukyorgunluk-belirtileri çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Belirtileri de kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Dolayısıyla bu hem kişinin içinde bulunduğu durumun yorgunluk olup olmadığını anlamasına hem de başvurduğu hekimin belirtilerin yorgunluğa mı yoksa hastalığa mı bağlı olduğunu yorumlamasına engel oluşturabilir. Kimisi yorgunluğa karşı büyük bir direnç gösterebilirken, kimisi çok hafif yüklenmelerde bile yüksek derecede yorgunluktan yakınabilir. Yorgunluğun basit bir kişisel sorun olarak görülmemesi gerekir. Çünkü yorgunluk yakınması olan kişinin iş verimi düşer, sosyal yaşamı aksar, depresyon gelişebilir ve eğer çözüm bulunamazsa kronik bir sorun haline gelebilir.

Yorgunluğun direk bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bazen seyahate çıkmak, iş değiştirmek, yeni etkinliklere katılmak, ev ve aile içindeki düzenlemeler bile yararlı olabilir. Dengeli ve düzenli beslenmek, önerilen dozda egzersizlere katılmak ve uygun süre dinlenmek çoğu zaman yorgunluğun giderilmesinde yeterli olacaktır. Uyarıcı cinsten yiyecek, içecek ve ilaçlar ise durumu iyileştireceğine daha da kötüleştirebilir. Özellikle uyarıcı ilaçlar bırakıldığında sorun ciddileşebilir.

Sakinleştirici ilaçlar ise yorgunluğu daha da derinleştirebilir. Vitaminlerin alımı sorunu çözmez. Vitamin alımında bir eksiklik varsa, beslenmeyle ilişkili olarak enerji oluşumu mekanizması etkilendiğinden, ek vitamin alımı yararlı olacaktır.

Vitaminler ile ilgili yazılarımızı aşağıdaki kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Bkz. Vitaminler

 

Sağlık ve Tıp Terimleri kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz.

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: debility, exhaustion, faintness, fatigue, Fizyolojik yorgunluk, languor, lethargy, Patolojik yorgunluk, Psikolojik yorgunluk, tiredness, vveariness
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!