Uzun Süre Uykuda Kalma – Uyuklama Durumu

Uzun Süre Uykuda Kalma – Uyuklama Durumu

Uykusuzluk (insomni) uykuya dalamama veya uykuyu sürdürememe durumudur. Sabah çok erkenden veya geceleri sık uyanma söz konusudur. Dönemler halinde olabilir ve uzun sürebilir.

Depresyon, kaygı, stres, uyku ortamının rahatsızlığı, aşırı alkol tüketimi, çok sigara içimi, gün içinde şekerleme yapmak, uyumak için çok erken yatağa gitmek uykusuzluğa eşlik eden etkenler olabilir. Uykusuzluğa yol açan etkenler arasında besinlerle eksik alınan bazı maddeler de sayılmaktadır.

Yapılan bir araştırmada, baş ve sırt ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk yakınmaları ve sosyal olarak sorunları olan 84 ev hanımı ile 16 erkeğe potasyum, aspartik asit ve magnezyum verilmiş ve hemen tümünde iyileşmeler gözlenmiştir.

Özellikle uyku düzeninin normalleşmesi sağlanmış ve sabah dinlenik kalkan bireylerin gün boyu enerjik oldukları izlenmiştir.

Bkz. Stresle Başa Çıkma Yolları

 

  • Uyanık kalma sorunları

Daha önce de belirtildiği gibi hipersomni olarak adlandırılan uyuklama durumuna uyku apnesi asiri-uyuma-hastaligi(solunum duraksaması), narkolepsi, solunumsal sorunlar gibi ciddi patolojiler eşlik edebilir. Orta yaşlı ve şişman erkeklerde daha sık görülen uyku apnesi gece sık uyanjrıaya ve gündüz sık şekerleme yapmaya yol açar.

Narkolepsi, akşamları yeterli uykuya rağmen gündüz aşırı uyku isteği ve uyku atağı şeklinde görülmektedir. Başka bir uyku bozuklu ise, gece uykusunda periyodik bacak hareketleridir (nokturnal myoklonus). Bu nedenle akşam uyku düzeni bozulan kişi gündüz uyku ihtiyacı hissetmektedir.

  • Düzenli uyku uyuyabilme sorunları

Uyuma ve uyanma ritminin bozulması şeklinde karşılaşılan sorunlar normal uykuyu bozabilir. Özellikle uçakla yapılan ve birkaç zaman dilimi aşılan yolculuklarda izlenebilir (jet-lag). Vardiyalı çalışanlarda da sık görülen bir sorundur.

  • Uykuyu bozan davranış sorunları

Sıklıkla çocuklarda görülen, parasomni olarak adlandırılan, anormal davranışlarla seyreden bir durumdur. Uykuda yürüme, uyku terörü, rüya görme eksikliğiyle beraber görülen durumlardır. Uyku terörü, uykudan aniden, büyük bir korkuyla,terleme ve hızlı nabızla uyanma halidir. Bilinçte bir karmaşa yaşanır (konfüzyon). Uykuda yürüme hatırlanmaz. Genellikle 2-12 yaş arasındaki çocuklarda gözlenir. Ancak organik beyin sendromuna, psikotik hastalıklara ve ilaç reaksiyonlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Genel Sağlık Bilgileri kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Aşırı Uyuma Hastalığı, Düzenli uyku uyuyabilme sorunları, insomni, Sürekli Uyumak, Uyanık kalma sorunları, Uykuyu bozan davranış sorunları
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!