Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Nedir Bu Sendrom

Yorgunluk, hayal kırıklığı ve iş veriminde azalma hatta işi bırakma şeklinde kendisini gösteren, daha çok sağlık mesleğinde çalışanlarda gözlenen bir durum olan tükenmişlik sendromu (burn-out) günümüzde bir çok kişinin sorunu olarak görülmektedir. Fiziksel olarak kişide yorgunluk, güçsüzlük, enerji kaybı, hastalıklara karşı duyarlılık, baş ağrısı, kramplar, bulantı, uyku düzensizliği ve kas ağrıları şeklinde yakınmalar olabilir.  Bu sendromun duygusal boyutunu ilgilendiren belirtiler arasında ise depresyon, güvensizlik duygusu, gerginlik, kızgınlık, huzursuzluk ve sabırsızlık sayılabilir.

Yaşam olaylarına karşı pozitif duygulanımlar azalmış, yerine negatif duygulanımlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla tükenmişlik durumundaki kişilerde işi bırakma, savsaklama eğilimi gözlenebilir.

Stresin tükenmişlik sendromunun ortaya çıkışında önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle çalışan kesimin üstlendiği sorumlulukları yerine getirmede karşılaştığı zorlanmaların bu sorunun görülmesindeki etkisi büyüktür.

Hassas kişilerde sorunu olanlara yardımcı olamama , anne ve babalık görevlerini yerine getirememe,

tukenmislik-sendromu-calisma-ortami

sağlık çalışanlarında kronik hastalıklarda hastayı tedavi edememe gibi duygulanımlar da sorunun ortaya çıkışında etkili olabilir. Tükenmişlik sendromunu ortaya çıkışında bazı risk faktörlerinden söz etmek mümkündür;

a)   Çalışılan sektöre ait sorunlar : Ücret dengesizliği, yetersizliği, iş olanaklarının azlığı (alternatifsizlikler), gelişimlere kapalılık gibi.

b)   Çalışma ortamına ait sorunlar : Aşırı iş yükleri, iş ilişkilerinin bozuk olması, bürokrasi çokluğu, inisiyatif kullanamama, liderlerin (üstlerin) sınırlılıkları, yetersizlikleri, hizmet içi eğitimdeki yetersizlikler.

c)   Kişiye ait sorunlar : İşe özel eğitimin yetersizliği, üretici ve yaratıcı olamama, ruhsal yapının bozukluğu, gereksiz işleri üstlenme (angarya) ve işleri yetiştirememe stresi.

Tükenmişlik sendromu ile başa çıkmanın ilk koşulu önlemdir. Aslında belirtilerin farkına varılması her zaman mümkün olmayabilir ve önemli olan, işveren, lider, amir veya üst düzey yönetici pozisyonunda olanların çalışma koşullarını iyileştirerek bu durumun ortaya çıkışını engellemeleridir. Önlem açısından ele alınabilecek stratejiler şunlardır;

tukenmislik-sendromu-calisma-ortamia) İş düzeninde değişiklik yapmak (modifikasyon) :

İş yükünün azaltılması amacıyla paylaşım ve işbirliği oluşturmak, kişi başına düşen görevleri dengeleyerek daha verimli bir üretim sağlayabilir. İşlerin dönüşümlü yapılması, dinlenme araları verilmesi, aynı iş yerinde pozisyon değişimleri, mümkünse yarı zamanlı (part-time) iş tercihleri ve katılımcı yönetim modeli denemeleri başarılı yaklaşımlar olarak tanımlanmaktadır.

b)   Analitik yaklaşımlar : Yukarıda tanımlanan stratejilerin uygulanabilirliği,verimliliği ve geliştirilmesi için veri toplanması, danışmanlık hizmeti alınması ve düzenli aralıklarla tekrarlanması analitik yaklaşımları gerektirmektedir.

c)   Organizasyon düzenlemeleri : Çalışan personel arasındaki iletişimin güçlendirilmesi amacıyla teknikler geliştirilmesi ve herkesi memnun edecek kalıcı bir yönetim mekanizması oluşturulması gerekmektedir.

Sağlık Terimleri ile ilgili diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: burn-out, Burn-out Nedir?, Burnout Syndrome, Tükenmişlik Sendromu Belirtileri, Tükenmişlik Sendromu Nasıl Geçer?
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Tükenmişlik Sendromu Nedir? (2 Yorum)

error: Content is protected !!