Sağlıklı Kilo Vermek İçin İpuçları

Sağlıklı Kilo Vermek İçin İpuçları

1 gram yağ oksijenle reaksiyona girdiğinde 9 kilokalori enerji oluşmaktadır. Haftada yarım kilogram depo yağı tüketmek hedefleniyorsa, kabaca 4500 kilokalorilik bir açık vermek (negatif denge oluşturmak) gerekmektedir. Bu, kabaca, günde 600 kilokalorinin (ideal olarak’% 50 sinin , yani 300 kilokalorinin besin kısıtlaması, % 50 sinin, 300 kilokalorinin egzersizle depoların tüketilmesi şeklinde) harcanması anlamına gelmektedir. Besinsel olarak tüketilen yağların azaltılması bu düşük alımda büyük önem taşır.

29ı

  • Aerobik tipte egzersizler yağların yanmasını ve kilo düşmeyi sağlar.
  • Haftada 1 kilogramdan daha hızlı düşüşler sağlık için zararlı olabilir.
  • Beslenme alışkanlığının değişmesi ve egzersiz alışkanlığının kazanılması için zihinsel çaba gerekmektedir. Pes etmeyin.
  • Kabaca günlük normal alımın 300-500 kilokalori daha az besin maddesi tüketimi kilo kaybı için uygun bir başlangıçtır.

Ancak dikkate alınması gereken bir nokta, günlük olarak alınan besinlerin kalori değerinin bayanlarda 1200, erkeklerde ise 1500’ün altına düşmemesidir. Daha düşük değerler metabolizmada bozulmalara yol açabilir, yorgunluğu arttırabilir. Daha düşük kalori alımının söz konusu olabileceği durumlarda tıbbi kontrol altında, hekim gözetimi ve beslenme uzmanı önerileriyle kilo düşmek gerekmektedir.

Bkz. Beslenme ve Diyet İle İlgili Yazılar

 

Kalori alımı değerlerinin kilo artışına yol açmadan devam ettirilmesi için ideal vücut ağırlığından yola çıkılarak nasil-kilo-veriliraşağıdaki yaklaşım kullanılabilir;

  • Şişman ve hareketsiz yaşayanlarda ideal vücut ağırlığının her kilogramı için 10 kilokalori,
  • 55 yaş üzerinde ve hafif fiziksel etkinliği olanlar için ideal vücut ağırlığının her kilogramı başına 13 kilokalori,
  • Orta düzeyde fiziksel etkinliği olanlar için, ideal vücut ağırlığının her kilogramı başına 15 kilokalori,
  • Düzenli ve yüksek düzeyde egzersiz yapanlar için, ideal vücut ağırlığının her kilogramı başına 18 kilokalori hesaplanır.

Örneğin; 80 kg ideal vücut ağırlığı olan ve orta düzeyde fiziksel etkinliklerde bulunan biri için bu değer 1200 kilokaloridir.

Dikkat!!!!

YORGUNLUĞA YOL AÇMADAN KİLO KAYBI İÇİN İDEAL VÜCUT AĞIRLIĞI, GÜNLÜK KALORİ TÜKETİMİ HESAPLARINI VE EGZERSİZ ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALARAK ÇABA GÖSTERİNİZ. 

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Kalori
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!