Protein Nedir? Proteinler Nasıl İşler?

Protein Nedir? Proteinler Nasıl İşler?

Protein’in Çalışma Şekli

Gıdaların hepsi bilinen üç besinin farklı oranlarda birleşmesinden oluşur: Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar. Ancak her organizmada bu üç besinin bir arada bulundugu ideal oran farklı ve kendine özgüdür. İnsanda bu oran 5-3-2’dir. Yani anne sütününkine yakın bir bileşim olarak, 5 birim kar- bonhidrat, 3 birim yağ ve 2 birim de protein.

Beslenmede bu Özel altın orana sadık kalmadığı takdirde, ince bağırsaktaki sindirim ve dolayısıyla kalori alımı da çok daha etkin olur, bu da kilo almayı kolaylaştırır.

Öte yandan, bu ideal oranda değişiklik yaparak, kalorilerin emilimini azaltmak ve besinlerin randımanını düşürmek de mümkündür. Teoride, beslenmeyi en radikal şekilde düzenleyerek kalorilerin emilimini azaltmak, yalnızca tek tip besinin alınmasıyla olur.

Pratikte, bu olasılık Amerika’da karbonhidratlar (yalnızca egzotik meyve tüketilmesine izin veren Beverly Hills rejimi) ve yağlarla (Eskimo rejimi) denendiyse de, yalnızca karbonhidrat alımına ya da yağ alımına indirgenmiş beslenmenin hem uygulanması zor hem de sağlık açısından sonuçları ağırdır.

Şekerin fazlası diyabet riskini artıran, yağın fazlası, bulandırmasın kaçınılmaz oluşu dışında, kalp ve damar sistemi için de çok büyük bir tehlike oluşturur. Üstelik yaşamımız için şart olan proteinlerin yokluğu, organizmayı, bunları kaslardaki depolardan temin etmeye zorlayacaktır. Dolayısıyla, tek besinleprotein sımrlandınlmış beslenme yala proteinler için önerilebilir. Bu, lezzet bakımından tatkâr olması yanında, kalp damarlarının tıkanması riski ratmayan ve protein eksikliği olasılığını ortadan kaldıran çözümdür.

 

Protein kaynaklı tek tip beslenmede, ilgili organ bir öğüne alınan bu besinleri sindirmeye programlanmadığı için, bunndaki kalorilerden tam olarak yararlanamaz. lçinde bulunuğu durum, bir gemi ya da motosikletin benzin ve yağı karıştırarak çalışmak üzere tasarlanmış “2 zamanlı” motorunun ,yalnızca benzinle çalıştınlmak istenmesi, motordan patır patır sesler çıkarmasının ardından, yakıtını kullanamadığı için boğulması gibidir.

 

Aynı şekilde, organizma, protein içeriği çok kuvvetli besinlerle beslendiğinde, yalnızca öncelikli organlarının (kaslar, kan hücreleri, deri, saçlar, tırnaklar) işleyişine gerekecek temel proteinlerini alır ve geriye kalan kalorileri kötü ve azar azar kullanır.

 

Beslenme ve Diyet kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Protein
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!