Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu (K.Y.S), uzamış ve ciddi bir yorgunluk durumudur. Dinlenmeyle geçmez. Bağışıklık sistemindeki bir yetersizlikle beraber olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalarda bir çeşit herpes virüsünün etken olduğu belirtilmekle beraber nedeni kesin olarak aydınlatılamamıştır. Sinir sistemindeki iletim yollarında bir reaksiyon (yangı = enflamasyon) olduğu ve bunun bağışıklık cevaplarından kaynaklandığı speküle edilmektedir. Daha sıklıkla 30-50 yaşları arasındaki bayanlarda izlenmektedir. Genellikle diğer virüs enfeksiyonlarında görülen belirtilerle seyreder; kas ağrıları, baş ağrısı ve yorgunluk. Birkaç saat içinde belirtiler başlar ve aylar boyu (6 ay kadar) sürebilir.

Temel Belirtiler;

Daha önce hiç yaşanmamış şekilde ortaya çıkan ve yatak istirahatı ile geçmeyen yorgunluk söz konusudur.

 • Günlük ihtiyaçları ve işleri engelleyecek kadar şiddetli bir yorgunluk vardır.

 

Diğer belirtiler;

 • Egzersizlerden 24 saat sonra bile dinlenmeyle azalmayan yorgunluk
 • Hafif ateş
 • Boğazda yanma
 • Boyunda ve koltuk altındaki lenf bezlerinde şişme
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Kas ağrıları
 • Uyku bozuklukları (çok uyuma veya hiç uyuyamama)
 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrıları (şişme veya kızarıklık olmadan, birinden ötekine gezen şekilde)
 • Sinir sistemi belirtileri
 • Işığa hassasiyet, unutkanlık, iş ve düşüncede yoğun/aşamama veya olmada zorluk, depresyon zihinsel karışıklık, bulanıklık (konfüzyon)

 

Bkz. Yorgunluk Tanımı ve Yorgunluk Türleri

Kronik yorgunluk sendromu tanısının konması için mutlaka çok ciddi ve uzun süren yorgunluğunkronik-yorgunluk-sendromu-belirtileri yanı sıra diğer belirtilerden en az 6 sı ve muayene bulgularından 2 si olmalıdır. Ya da en az 8 belirti olmalıdır.Yukarıdaki belirtilerin varlığında hekime başvurulduğunda kronik yorgunluk sendromunun araştırılmasında enfeksiyonların, bağışıklık sistemi hastalıklarının, tümörlerin, kas ve sinir hastalıklarının, endokrin bozuklukların, ruh sağlığı sorunlarının, ilaç bağımlılığının ve böbrek, karaciğer gibi organ hastalıklarının gözden geçirilmesi gerekecektir.

Kronik Yorgunluk Sendromu K.Y.S.‘nun bilinen özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Destekleyici tedavi yöntemleriyle hastalara yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Virüslere , depresyona, ağrıya karşı ilaçlar kullanılabilir. Ancak bazen kullanılan ilaçlar durumu kötüleştirebilir. Hastalara günlük yaşamlarını olabildiğince normal bir şekilde devam ettirmeleri önerilmektedir. Çok hafif egzersizler yapılabilir. Genellikle sorunun sürdüğü sürenin sonunda hasta tam olarak iyileşebilir.

Yaklaşık 6 aylık uzun bir süre içerisinde üzerinde önemle durulması gereken konu hastanın psikolojik durumudur. Kişinin rahatsızlığı nedeniyle kendisini sosyal ortamdan izole etmesine bağlı olarak ortaya çıkan depresyon en sık karşılaşılan sorundur ve psikolojik destekle giderilebilir.

Sağlık terimleri kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Kronik Yorgunluk Sendromu Neden Olur, Kronik Yorgunluk Sendromu Temel Belirtileri
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!