Kıl Dönmesi Doğal Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesi Doğal Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi ortalama 15-35 yaşları arasında genellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kıl deriyi delerek deri dışına çıkamadığı durumlarda, deri altında büyümeye devam eder. Belli bir süre sonra ise bu alanda büyük bir kütle halini alır.

Daha detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bkz. Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

 

Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir?

Kıl dönmesini tedavi etme yöntemleri birkaç tane diyebiliriz. Bunları sıralarsak:

  1. Doktor’a gözükerek tedavi olma
  2. Isırgan otu ile tedavi
  3. Sıcak su torbasıyla veya ısıtılmış havlu yöntemi
  4. Sütlü ekmek yöntemi

Bu yöntemleri tek tek açıklayalım.

1) Doktora Görünün

Kıl dönmesi hafife alınacak bir hastalık değildir. Rahat oturmanıza, rahat uyumanıza mani olabilir. Ağrı ve sancı yapabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kıl dönmesine hangi bölüm bakar diye soracak olursanız, kıl dönmesine genel cerrahi bakmaktadır.

 

2) Isırgan Otu İle Tedavi Yöntemi

kil-donmesi-isirgan-otu-yontemi
kil-donmesi-isirgan-otu-yontemi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘na göre kıl dönmesi tedavisi’nde en faydalı bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi ısırgan otu ile yapılan kürdür. Peki ısırgan otu kürü nasıl yapılır?

Öncelikle kurutulmuş olan ısırgan otunu bir tencerede hafif ıslatarak lapa olana kadar ısıtarak karıştırın. Daha sonra bir bez üzerine bu lapayı krem sürermişcesine belli bir bölgeye koyun. Ardından ısırgan otu lapası kıl dönmesi oluşan yere temas edecek şekilde 15-20 dakika bekletin. Bu işlemi delik açılana kadar yada kıllar gözükene kadar yapın. Takribi olarak 1 ila 3 hafta sürmektedir.

 

3) Sıcak Su Torbası Veya Sıcak Havlu İle Tedavi

Bu yöntem 2. yönteme göre biraz daha etkisiz olabilir ancak işe yaradığı söylenmektedir. Kıl dönmesi olan bölgeye yaklaşık 20 dakika bekletin. Havlu soğursa ısıtarak tekrar tekrar koyun. Bu işlemi günde birkaç defa yapmanızı öneriyoruz.

 

4) Sütlü Ekmek Yöntemi

Bu yöntemde aynı ısırgan otu yöntemindeki gibi işe yarar diğer bir tedavi yöntemidir. Isıtılmış bir sütün üzerine ekmeği batırın. Yanlız ekmeğin dağılmamasına dikkat edin. Eğer ekmek dağılıyorsa bir bez yardımıylada bu işlemi uygulayabilirsiniz. Süt ile bulanmış olan ekmeği kıl dönmesi oluşan yere uygulayın. Kılların ortaya çıkmasından sonra bir cımbız yardımıyla veya benzeri birşey ile kılları çekebilirsiniz.

 

Bize soracak olursanız en iyi yöntem birinci olarak ısırgan otu yöntemi ikinci olarak ise sütlü ekmek yöntemidir. Bu yöntemler deriyi yumuşatarak kılın dışarı çıkmasına yardımcı olur. Daha sonra kılları çekebilirsiniz.

Cilt Bakımı ve Güzellik kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz.

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Kist Dermoid Sakral Nedir?, Kıl Dönmesi, Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?, Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir?
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!