Kaygı ve Stres Nasıl Önlenir?

Kaygı ve Stres Nasıl Önlenir?

Kaygı ve Stres

Stres, fiziksel, zihinsel veya duygusal yüklenmeler sonucu ortaya çıkan zorlanmalar veya gerilimlerdir. Gerilimler, zihinsel veya duygusal zorlanmalar, belirsizlikler, kaygılar veya heyecansal durumlar karşısında hissettiklerimiz olabilir. Kaygı ise, gerçek veya hayali tehditler karşısında verdiğimiz tepkilerdir. Genel olarak huzursuzluk veya korku şeklinde kendisini gösterebilir.

Stres bir hastalık değildir, herkesin yaşamında ortaya çıkabilen bir durumdur. Stres, iyi ya da kötü olarak isimlendirmek zorunda olduğumuz bir durum da değildir. Ancak stres reaksiyonları değişkendir ve bunlardan bazıları istemediğimiz halde belirebilir. Stresin yol açtığı en istenmedik reaksiyonlardan birisi kaygıdır.

Kaygı, çoğu kez kas seğirmesi, titreme, gerginlik, baş ağrısı, terleme, hassasiyet artışı, yorgunluk hissi, geceleri kabus görme, bellek bozukluğu, cinsel iktidarsızlık, uykusuzluk, ağızda kuruluk veya yutma güçlüğü şeklinde kaygi-nasil-onlenebilirizlenebilir. Kaygının derecesi, şiddeti çoğu kez stresin yoğunluğuna bağlıdır. Ailede kaygı bozukluğu sorunu ve nörotik hastalığı olanlar bulunması kalıtsal geçiş riskini düşündürmelidir. Uykusuzluk ve dikkat bozukluğu belirtileri ciddileştirir ve durumun kısır döngü haline gelerek kötüleşmesine yol açabilir. Görülen belirtiler nedenler değil, kaygı durumunun etkileridir. Uykusuzluğu gidermeye çalışmak çözüm getirmeyecektir. Asıl nedenin çözümü gerekmektedir.

 

Kaygıyı ortaya çıkaran genel nedenler;

  • Gerçek tehlike
  • Fiziksel ve duygusal stresler
  • Büyük üzüntü, keder (yakının ölümü, iş kaybı gibi)
  • İlaçlar (kafein, soğuk algınlığı için alınan bazı ilaçlar, uyarıcılar, tiroid ilaçları, depresyon ilaçları)
  • Bazı ilaçların aniden bırakılması
  • Yetersiz beslenme
  • Hipertiroidizm
  • HiperventUasyon (aşırı soluk alıp-verme)

 

Stres Sorunu ve Kaygı Sorunu Nasıl Çözülür?

Sorunların çözümü için ilaçlarla davranış ve düşünce değişimi beklentileri zaman kaybına yol açabilir ve bağımlılık yaratabilir. Uyarıcılardan, alkol ve uyuşturuculardan uzak durmak gerekir. Kahveyle alınan kafeinin bile azaltılması önerilmektedir. Sakin, rahatlatıcı bir ortam, gevşemeye yardımcı bir çevrede çalışma ve yaşamın sürdürülmesi gerekir. Psikolojik destek için uzman görüşleri yardımcı olacaktır.

kaygi-ve-stresin-sonuclariSorunların yüksek sesle dile getirilebilmesi rahatlama sağlayacaktır. Birçok toplumda bu görevi üstlenenler vardır; aile bireyleri, sosyal görevliler, psikolojik rehberlik uzmanları, psikologlar, psikiyatristler, arkadaşlar, komşular. Kassal gerginliği azaltan gevşeme teknikleri ve bio-feedback uygulamaları yardımcı yöntemlerdir. Bio-feedback vücut fonksiyonlarının izlenmesi esasına dayanır. Örneğin, eğer bir kas grubunda gerginlik varsa gevşeme yöntemiyle elde edilen yeni durumun farkında olunmakta ve bu gevşemenin geliştirilmesi sağlanmaktadır. Fiziksel etkinliklerin kaygıyı azalttığına ilişkin bir çok araştırma bulunmaktadır.

Besteci Schumann’ın doktoru onun ne zaman yeni bir eser yazmaya başlasa çok heyecanlandığını, titrediğini, bacaklarının tutmadığını, yorgunluk hissettiğini, el ve ayaklarının buz kestiğini belirtmiştir. Bazı sanatçılar sahneye çıkmadan önce büyük heyecan ve bitkinlik yaşamaktadırlar. Bu ünlülerin deneyimlerine rağmen bunu duyumsaması “motivasyonel yorgunluk” olarak tanımlanmaktadır. Cesaret ve sabırla içinde bulundukları duruma uyum sağlamak yerine organizmanın cevaplarının esiri olmaktadırlar.

Ruhsal Sağlık kategorisi içeriisnde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Kaygıyı ortaya çıkaran genel nedenler, motivasyonel yorgunluk
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!