İsteyerek Kilo Vermek

İsteyerek Kilo Vermek

Vücut ağırlığının planlı bir şekilde kaybedilmesi için uygulanan diyet ve egzersiz sağlığı tehdit etmeden yapılabilir. Öncelikle yorgunluğa yol açmadan “negatif enerji dengesi” oluşturma hedeflenmelidir. Başka bir deyişle, günlük olarak alınan enerjinin gereksinimden daha düşük olması gereklidir. Bu yaklaşımda istenen vücut ağırlığının belirlenmesi gerekmektedir. Aşırı kilo ile şişmanlık arasındaki farkın tanımını yapmakla işe başlanabilir. Çünkü şişmanlık (obezite) bir hastalık olup çok yönlü (ilaç, cerrahi, psikolojik, egzersiz ve beslenme yönleriyle) tıbbi tedavi gerektirmektedir.

Aşırı kilo ise bazen yağ bazen de kas kitlesi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bazı kişiler, boyuna oranla kilosu normal olmakla birlikte, sahip oldukları yağ kitlesi sınırın üzerinde olduğundan şişman (obez) kabul edilirken, bazıları ise (örneğin sporcular) vücut ağırlığı boyuna oranla çok fazla olsa da bu fazlalık kas kitlesi olduğundan obez kabul edilmezler.

Sağlıklı kilo vermek ile ilgili aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bkz. Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Vücut yağ miktarı ve oranı çeşitli yöntemlerle ölçülmekte ve hesaplanabilmektedir. Beslenme uzmanları, spor bilimcileri, fizyologlar, spor hekimleri ve endokrinologlar vücut yağ miktarını kilo-verme-yontemleribelirledikten sonra yaş, cinsiyet ve fiziksel etkinlik özelliğine göre normal sınırlar içinde olup olmadığınızı söyleyebilirler. Bayanlarda genel olarak vücut ağırlığının % 22-25’i, erkeklerde ise % 17-19’u yağdan oluşmaktadır. Eğer sahip olunan yağ kitlesi kabul edilebilen sınırların üzerindeyse organizma bunu taşımak için ayrıca enerji üretimi yapmak zorunda kalacak ve bu durum enerji yedeklerinin daha çabuk harcanıp yorgunluğa yol açmasına neden olabilecektir. Çünkü yağlar kas dokusu gibi harekete katkıda bulunan aktif bir özellik taşımamaktadır.

 

İdeal Vücut Ağırlığının Hesaplanması (Yetişkinler İçin)

ideal-vucut-kilosu-hesaplama

Bayanlar için;

başlangıç değeri olarak 

Vücut ağırlığı 45 kg ve boy uzunluğu 155 cm olarak alınır. Her ek 2.5 cm boy uzunluğu artışı için 2.2 kg vücut ağırlığı artışı hesaplanır.

Örneğin ; 170 cm boy uzunluğu olan bir bayanın 58.2 kg vücut ağırlığında olması beklenir.

Erkekler için;

başlangıç değeri olarak

Vücut ağırlığı 50 kg ve boy uzunluğu 155 cm olarak alınır.

Her ek 2.5 cm boy uzunluğu artışı için 2.6 kg vücut ağırlığı artışı hesaplanır.

Örneğin ; 185 kg boy uzunluğu olan bir erkeğin 81.2 kg vücut ağırlığında olması beklenir.

 

Beslenme ve Diyet kategorisi içerisindeki diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: İdeal Vücut Ağırlığının Hesaplanması
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!