Fibromyalji Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromyalji Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromyalji Nedir?

Kaslar, tendonlar, fibröz ve diğer bağ dokularda yaygın ağrıyla birlikte bazen yorgunluk ve güçsüzlükle ortaya çıkan romatizmal bir sendromdur. Tanı konabilmesi için, kronik yorgunluk sendromunda olduğu gibi, uzun süren (en az üç ay) ve 18 hassas noktadan en az 11 tanesinde bulunan yaygın ağrıların olması gerekir. Bu noktalar fibröz dokularda ve kaslardadır (boyun, omuzlar, göğüs kemiği üzeri, göğüs kafesi, belin arka kısmı, kalça, uyluklar, dizler, baldırlar, kollar ve dirsekler).

Yumuşak dokudaki bu noktalara basıldığında acı hissi doğar. Ağrı hasta tarafından derinde, acı tarzında, yayılan, kemiren, yanıcı, bazen zonklayıcı, hafiften şiddetliye doğru değişiklik gösteren şekilde tanımlanır. Sabahları noktalar ağrılıdır ve vücutta genel olarak bir sertlik vardır. Gün içerisinde ağrı gittikçe azalır ancak akşam üzeri tekrar artış gösterir. Ağrılı bölgelerin kullanılması (harekete katılması) , nemli ortamlar, kaygı ve stres ağrıyı arttırabilir.

 

Fibromyalji Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte fiziksel ve ruhsal travmaların fibromyaljinin oluşmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bir hipoteze göre kafa ve yüz çevresindeki kasların yetersiz beslenmesi, metabolizmasının düzensizliği ve azalan kas kan akımı kronik bir şekilde güçsüzlüğe yol açmaktadır. Bazı araştırmalar bu rahatsızlığın kalıtsal olarak geçebileceğini işaret etmektedir. Fibromyalji erkeklerde de olmakla birlikte 20 ile 50 yaşları arasındaki bayanlarda daha sık görülmektedir. Her 100.000 kişiden 9 unda rastlanmaktadır.

 

Fibromyalji Sendromu Tedavisi

Tedavi yaklaşımları arasında stresin azaltılması ve giderilmesi, strese yönelik ilaçlar kullanılması, uygun beslenme Fibromyalji-Sendromu-tetiklenen-noktalarönerileri sunulması ve egzersiz yapılması sayılabilir. Bazı kaynaklarda balık yağı, magnezyum ve malik asit içeren destek ürünleri ve vitaminlerin (C, E ve pantotenik asit gibi) yararlı olabileceği belirtilmektedir. Egzersizlere yürüyüş ve esneklik gibi hafif uygulamalardan başlanmalı, gittikçe süre, şiddet ve sıklık arttırılmalıdır. Hafif, yüzeysel masajın kas kan akımı düzenlenmesinde yardımı olabilir ve gevşemeyi sağlayabilir. Kuru iğne (akupunktur) ve gevşeme tekniklerinin de yararlı olduğu gözlenmiştir.

 

Fibromyalji Sendromu Zararları Var mıdır?

Fibromyalji zararsız olmakla birlikte yorgunluk ve güçsüzlükle beraber yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinden önemli bir sorun olarak hissedilmektedir. Yukarıda belirtilen yaklaşımlarla belirtiler gerileyebilir, kaybolabilir ancak çoğu zaman tekrarlama eğilimi gösterirler. Belirtilerin uzun sürmesi durumunda hekimin romatoid artrit, hipotiroidizm, boyun ve bel omurlarında dejenerasyon, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, AİDS ve uyku bozukluklarını ayrıntılı olarak araştırması gerekebilir.

 

Sağlık terimleri kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: fibromyozit, fibrozit, myofasiyal ağrı sendromu
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!