Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Evde Çözüm

Boğaz ağrısı genelde kış aylarında sıkça karşımıza çıkan hastalıklardan birtanesidir. Boğaz ağrısı sebebiyle yutkunurken nefes alırken, yemek yerken, su içerken, hatta uyurken çok rahatsız ettiğini söylememize gerek yok sanırsak…

Boğaz ağrısının oluşmasında birkaç temel sebep vardır. Bunları sıralarsak:

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

  1. Soğuk Algınlığı
  2. Virüs
  3. Soğuk İçecek ve Yiyeceklerin Tüketilmesi
  4. Diğer Hastalıkların Tetiklemesi

 

Boğaz Ağrısında Bademcik Neden Şişer?

Bademcik şişmesi‘nin diğer bir ifadeside tonsilit‘tir. Tonsilit’lerin şişmesindeki temel sebebi anlamak için öncelikle ne işe yaradğını bilmemiz gerekir. Bademcikler vücudumuza giren zararlı organizmaları & mikropları yakalayarak bu mikropları öldürmek için birtakım organizmalar oluşturur. Bu organizmalar vücuda giren zararlı mikropları öldürememesi durumunda bademcikte bu mikroplar büyür ve şişmeye sebep olur. İşte bademciğin şişmesi’ndeki temel sebep budur.

Esnerken, yutkunurken, çay içerken, su içerken, yemek yerken acımasının sebebide budur.

Şimdi gelelim boğaz ağrısına ne iyi gelir?

 

Boğaz Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Boğaz ağrısını geçirmek için birçok yöntemler mevcuttur ancak bizlere evde çözüm sağlayacak şeyler gerekiyor. Şimdi sırayla nelerin iyi geleceğine bir bakalım.

  1. Tuzlu Su Yöntemi
  2. Karabiber Zencefil Limon Bal Yöntemi
  3. Ilık Su

 

Boğaz Ağrısını Tuzlu Su İle Geçirme Yöntemibogaz-agrisina-tuzlu-su-yontemi

Tuzlu su iltihap kapmış bir bademcik için takviye kuvvet demektir. Tuz ile su karışımını 3-4 gün boyunca gargara yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

 

Yapılışı:

1 bardağa ılık veya hafif sıcak bir su koyun ve  üzerinde 2 çay kaşığı tuz ekleyin. Daha sonra tamamen homojenize olana kadar karıştırın. Ardından bardaktaki karışım bitene kadar her ağzınıza aldığınız suyu 5 – 10 sn gargara yaparak geri tükürün. Bu şekilde 3-4 gün devam edin. İlk yaptığınızda farkı göremezsiniz ancak takviye kuvvetin gelmesi savaşı anında kazanacağınız anlamına gelmez. 🙂

 

Karabiber Zencefil Limon Bal Yöntemi

Bu yöntem bildiğiniz ev annesi yöntemidir. Zaten boğaz ağrısı yaşayan herkese bunu önerirler.

Yapılışı:

Bir yemek kaşığının yarısı kadar bal üzerine biraz karabiber dökün, birazda zencefilin kök hali varsa kök halinden rendeleyin yoksa toz olarakta dökebilirsiniz, ardından biraz limon sıkın ve çay kaşığı yardımıyla karıştırın. Hem tadı mükemmeldir hemde hemen tesir eder. Bu karşımı yuttuktan sonra 15-20 dk civarında hiçbirşey yemeyin ve içmeyin. Böylelikle karışım boğazınızda kalacak ve mikropları yok edecektir.

 

Ilık Su Yöntemi

bogaz-agrisina-ilik-su-yontemiBoğaz ağrısında, boğazın ıslak kalması çok önemli bir husustur. Aksi durumda ağrı şiddetleniyormuş gibi hissedebiliriz. Bunun için boğazımızın kurumamasına dikkat etmeli ve sürekli ıslak tutmalıyız. Sürekli elinizin altında ılık su olması durumunda boğazınız ağrıdığında doğrudan su içiniz. Böylelikle ağrınızı hafifletebilirsiniz.

 

Sağlıklı Kür Tarifleri kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazarın Puanı
Okurların Puanı
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Bademcik Neden Şişer?, Boğaz Ağrısı, Boğaz Ağrısı Neden Olur?, Boğaz Ağrısını Geçirme Yöntemleri, Tonsilit Nedir?
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!